این روزها متاسفانه به دلیل گسترش زندگی ماشینی، مشاغل پشت میز نشینی و … افراد به صورت خواسته یا ناخواسته به سمت تحرک کم و رژیم غذایی ناسالم مانند غذاهای فست فودی سوق داده می شوند. اصولا نداشتن فعالیت بدنی کافی باعث افزایش وزن و به هم خوردن استایل افراد می شود. این اتفاق در دنیای امروزی که لاغری و تناسب اندام برای اکثر مردم مهم است باعث شده است که افراد به دنبال رژیم لاغری سریع و بدون بازگشت باشند؛ اگر به دنبال رژیم های لاغری سریع هستید حتما نکاتی که در این مقاله قید شده است را در نظر داشته باشید.

✍ جدول دسترسی سریع به مهم ترین عناوین این مطلب

رژیم روزه داری متناوب

یکی از انواع رژیم لاغری سریع؛ رژیم روزه داری است. الگوی برنامه غذایی این رژیم به این شکل است که افراد باید در طول روز، روزه های کوتاه مدت و منظم بگیرند. طبق مطالعات انجام شده، رژیم روزه داری متناوب در صورتی که تا 24 هفته ادامه داشته باشد، باعث کاهش وزن سریع در افراد می شود.

از جمله رایج ترین رژیم های فستینگ یا روزه داری متناوب عبارتند از:

 • رژیم روزه داری یک روز در میان: واضح است باید شما یک روز در میان روزه بگیرید و در روزهایی که روزه نیستید به طور معمول غذا میل کنید. در روزهایی که روزه هستید اجازه دارید تنها به اندازه 25 الی 30 درصد انرژی مورد نیاز بدنتان غذا بخورید.
 • رژیم 2:5 : در هفته دو روز روزه بگیرید.
 • رژیم 8/16: در این رژیم باید 16 ساعت چیزی نخورید و 8 ساعت اجازه غذا خوردن دارید. این بازه زمانی 8 ساعته اصولا از ظهر تا 8 شب بهترین زمان است.

اصولی که باید در رژیم لاغری سریع به آن توجه کنید

متخصصین تغذیه رژیم های لاغری سریع را قبول ندارند و به منظور کاهش وزن و لاغری توصیه های زیر را پیشنهاد می کنند.

پیگیری تغذیه و ورزش

چنانچه به دنبال یک رژیم لاغری سریع هستید، باید نسبت به هر نوع ماده غذایی و نوشیدنی که میل می کنید و همچنین فعالیت های بدنی روزانه خود آگاهی کامل داشته باشید. بهترین راه برای انجام این کار این است که کلیه مواد غذایی که در طول روز مصرف می کنید را یادداشت کنید یا از یک اپلیکیشن لاغری استفاده کنید.

تغذیه آگاهانه

یکی از روش های لاغری سریع، تغذیه آگاهانه است. به این ترتیب که باید افراد به نحوه و مکان غذا خوردن خود توجه کنند؛ در این صورت لذت کافی از غذایی که می خورند را می برند و باعث می شود که وزن مناسبی داشته باشند.

متاسفانه به دلیل زندگی پرمشغله ای که افراد جوامع امروزی دارند اصولا وعده های غذایی خود را به صورت عجله ای میل می کنند مثلا در ماشین، سرپا، در حال تماشای تلویزیون و … که همین موضوع باعث می شود که افراد به غذایی که می خورند توجه ای نداشته باشند و از آن لذت نبرند. تکنیک های خوردن آگاهانه عبارتند از:

 • سعی کنید برای غذا خوردن پشت میز بنشینید و هنگام غذا خوردن به آن توجه کنید و از آن لذت ببرید.
 • تلفن همراه، تلویزیون، لپ تاپ و … را در حین غذا خوردن فراموش کنید.
 • آهسته و آرام غذا بخورید؛ چرا که سریع غذا خوردن باعث افزایش وزن می شود.
 • غذاهایی را به عنوان وعده غذایی انتخاب کنید که سرشار از مواد مغذی باشند و خاصیت سیر کنندگی داشته باشند.

بیشتر بخوانید: 👈 رژیم کانادایی

از مصرف پروتئین در وعده صبحانه غافل نشوید

یکی از روش های لاغری و کاهش وزن سریع استفاده از پروتئین برای وعده صبحانه است. پروتئین هورمون های اشتها را تنظیم می کند و همین موضوع باعث احساس سیری فرد می شود. از جمله مواد غذایی که سرشار از پروتئین هستند و برای صبحانه توصیه می شوند عبارتند از: تخم مرغ، کره، جو و …

مصرف شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده را به حداقل برسانید

کربوهیدرات های تصفیه شده مواد غذایی هستند که فرآوری شده اند و فاقد فیبر و سایر مواد مغذی می باشند که شامل برنج سفید، ماکارونی، نان و … می شود. کربوهیدرات های تصفیه شده به سرعت هضم شده و به گلوکز تبدیل می شوند. گلوکز اضافی وارد گردش خون شده و باعث تحریک هورمون انسولین می شود که این هورمون باعث ذخیره چربی در بدن و در نهایت افزایش وزن می شود.

رژیم لاغری سریع

جای دادن فیبرها در رژیم لاغری سریع

هضم فیبرها بر خلاف شکر و کربوهیدرات های تصفیه نشده، در روده کوچک غیر ممکن است. جای دادن فیبرها در رژیم لاغری سریع باعث احساس سیری شما و در نهایت کاهش وزن سریع شما می شود. غذاهای سرشار از فیبر عبارتند از:

 • غلات صبحانه سبوس دار، ماکارونی سبوس دار، نان سبوس دار، جو؛
 • میوه و سبزیجات؛
 • نخود، لوبیا و حبوبات؛
 • آجیل و دانه ها؛

خواب کافی شبانه داشته باشید

طبق تحقیقات انجام گرفته ثابت شده است که خواب کمتر از 5 الی 6 ساعت در شب باعث افزایش وزن می شود.

استرستان را کنترل کنید

داشتن آرامش در رژیم لاغری سریع نقش بسیار مهمی دارد. استرس باعث ترشح هورمون های آدرنالین و کورتیزول می شود که در ابتدا باعث کاهش اشتها می شود. اما در صورتی که فرد تحت فشار روحی و استرس دائمی باشد، کورتیزول برای طولانی مدت در جریان خون باقی می ماند، که این موضوع باعث افزایش اشتها و در نهایت چاقی فرد می شود.

آیا رژیم لاغری سریع یک رژیم اصولی و سالم است؟

رژیم هایی که تحت عنوان رژیم لاغری سریع رایگان، رژیم لاغری سریع ۱۰روزه و … در دنیای اینترنت موجود هستند ادعا دارند که در مدت زمان کوتاهی می توانند کاهش وزن زیادی را به ارمغان بیاورند. اما نکته ای بسیار حائز اهمیت است این است که آیا این رژیم ها جزء رژیم های لاغری اصولی محسوب می شوند؟ در جواب باید بگوییم که خیر چنین برنامه هایی غذایی آسیب های بسیار زیادی به سلامت افراد وارد می کنند و متخصصین تغذیه به هیچ عنوان پیروی از آنها را توصیه نمی کنند.