امروزه بسیاری از افراد مخصوصا بانوان از قسمت پایین تنه‌ بدن خود رضایت ندارند. اما باید به این نکته توجه داشت که رژیم غذایی یا ورزش خاصی به تنهایی نمی تواند باعث لاغری پا به صورت موضعی شود. انجام دادن و رعایت کردن بعضی نکات باعث کاهش وزن و سوزاندن چربی بدن شما می‌ شود. همچنین با رژیم لاغری اصولی و ورزش مناسب می‌توان به لاغری سریع باسن و ران رسید. برای لاغری ران ‌ها و باسن و حتی ساق پا نیاز به انجام دادن حرکات مخصوص به خود است که این کار باعث درگیر شدن عضلات تمام بدن و کم کردن کالری همزمان در بالا‌تنه و پایین ‌تنه می ‌شود که باعث ایجاد تناسب عضلات در بدن شما می‌ شود.

✍🏻 جدول دسترسی سریع به مهم ترین عناوین این مطلب

ورزش برای لاغری پا

در ادامه با بهترین ورزش برای لاغری پا آشنا خواهید شد که می‌ توانید با کمک گرفتن از آن، تمام قسمت‌ های پایین‌ تنه خود مخصوصا قسمت ران‌ پا را خوش‌ فرم و سفت کنید. لاغر کردن ساق پا تاثیرات زیادی در خوش فرم کردن اندام شما دارد. انجام دادن حرکات ورزشی که بر روی ساق پا متمرکز هستند و عضلات این قسمت را درگیر می‌ کنند، باعث کاهش چربی و خوش فرمی در ناحیه ساق پا می‌ شوند که می ‌توان به ورزش هایی مانند دوچرخه سواری، دویدن و پیاده‌ روی برای لاغری اشاره نمود. ورزش برای لاغری پا علاوه بر فرم دادن به بدن، برای تقویت عضلات پا نیز بسیار کمک کننده و مفید می ‌باشد. پاهای لاغر و باریک یک روزه یا یک هفته ای ساخته نمی ‌شود و برای به دست آوردن پاهای خوش فرم نیاز به حرکات مناسب، تمرینات زیاد، پشتکار، تکرار و تداوم است.

لاغر کردن ساق پا و ران

 با حرکت سومو اسکوات می‌ توانید عضلات ران و ساق پای خود را درگیر کنید. برای انجام دادن این حرکت ابتدا باید پاهایتان را بیشتر از عرض شانه باز کنید، عضله لگن و شکم را منقبض کرده و سپس با خم کردن زانوها در ناحیه‌ لگن پایین بروید، حال زانوها را صاف کرده و بلند شوید.

به این نکته توجه کنید که برای انجام این حرکت به هیچ وجه کمرتان خم نشود، به دلیل اینکه باعث فشار آمدن به قسمت مفصل زانو می ‌شود.

لاغری پا- اسکوات

حرکت ساق پا

این حرکت بهترین ورزش برای لاغری ساق پا می ‌باشد که باعث درگیر شدن عضلات ساق پا و باریک شدن آن می ‌شود. این حرکت را می ‌توانید به سه حالت مجزا تمرین کنید و عضلات بیرونی و داخلی ساق پا را درگیر کنید. برای انجام این حرکت ابتدا دست‌ های خود را به سمت دیوار بگیرید، پاها را صاف گذاشته و روی پنجه بلند شوید، بعد از چند ثانیه به وضعیت اولیه برگردید و سپس حرکت را دوباره تکرار کنید. این حرکت را به دو حالت دیگر نیز می‌ توان انجام داد، یک بار انگشت پایتان را به سمت داخل بگذارید و بار دیگر انگشتتان را به سمت بیرون بگذارید تا عضله ‌های دیگر ساق پا درگیر شود.

راهکارهای مناسب برای لاغری ساق پا

احتمالا شما هم جزء آن دسته افرادی هستید که از لاغر و باریک شدن ساق پای خود ناامید شده ‌اید، ولی نیاز به نگرانی نیست چون با رعایت کردن نکات موجود در این مقاله شاهد خوش فرم شدن ساق پای خود خواهید بود. می ‌دانیم که برای لاغری یک قسمت خاص بدن تنها تمرین کافی نمی‌ باشد و نیاز به رعایت کردن نکاتی که در ادامه می‌ بینید نیز هست:

تمرینات بدنسازی را وارد برنامه ورزشی ‌خود کنید

این تمرینات قدرتی باعث خوش فرم شدن ساق پا می ‌شوند. تمریناتی مانند ساق پرس پا، ساق دستگاه و ساق ایستاده را می ‌توانید انجام دهید. این تمرینات ورزشی باید با تکرار و تداوم بالا و در ست ‌های پایین انجام شود.

ساق پرس پا
ساق ایستاده با دستگاه

کالری‌های دریافتی بدن را کم کنید

برای کوچک و باریک کردن هر قسمت از بدن باید از برنامه‌ کاهش وزن پیروی کرد و همچنین علاوه بر ورزش برای لاغری پا باید کالری دریافتی بدن خود را نیز کاهش دهید. به همین ترتیب بعد از کاهش وزن تمام بدن، شاهد لاغر شدن ساق پا خواهید شد. نکاتی که باید در برنامه کاهش وزن رعایت کرد شامل موارد زیر می ‌باشد:

  • از چربی ‌های سالم استفاده کنید
  • از سالاد و سبزیجات به مقدار زیاد استفاده کنید
  • پروتئین کافی دریافت کنید

کفش پاشنه بلند نپوشید

کفش پاشنه بلند به تنهایی باعث بزرگ شدن ساق پا نمی ‌شود، اما باعث می ‌شود که عضله‌ ساق پایتان بزرگ ‌تر و همچنین چاق ‌تر به نظر برسد. در هنگام پوشیدن کفش پاشنه بلند عضلات ساق پا کوتاه و منقبض می ‌شود که این کار باعث می‌ شود ساق پایتان برجسته‌ تر به نظر برسد.

بهترین ورزش‌ ها برای لاغری ران

راهی وجود ندارد که بتوان به طور مستقیم چربی‌های ران را از بین برد، اما با کم کردن چربی ‌ها در کل بدن ران ها نیز لاغر می ‌شوند. پس می ‌توان نتیجه گرفت که برای لاغر شدن، انجام تمرینات هوازی و خوردن غذاهای سالم ضروری می‌ باشد. حرکات زیاد و متفاوتی برای لاغری ران پا وجود دارد که در ادامه با موثرترین و ساده‌ ترین این تمرینات آشنا خواهید شد.

ورزش برای لاغری پا و ران ها بدون وزنه

تمریناتی مانند اسکوات، ددلیفت، لانج و… برای لاغری ران ‌ها توصیه نمی ‌شود. به دلیل اینکه این تمرینات به عضله سازی و حجیم کردن ران‌ ها کمک می‌ کند.

سفت شدن و لاغری عضلات داخلی ران با کشش پروانه (Butterfly Stretch)

روی زیراندازی که پهن کرده ‌اید بنشینید، زانوهای خود را خم کنید و کف پایتان را کنار هم قرار دهید. تا جایی که می‌ توانید پاشنه‌ پاهای خود را نزدیک کنید. با دستتان مچ پایتان را نگه دارید و سپس با دم و بازدم بر روی کشیده شدن عضلات داخل ران ‌ها تمرکز کنید.

لاغر کردن عضلات داخل ران با استفاده از حرکت قیچی افقی (Horizontal Scissors)

از بهترین ورزش برای لاغری پا می‌ توان این حرکت را نام برد. برای انجام این حرکت ابتدا پاها را به صورت کامل بالا برده و سپس از جهت افقی پاها را از یکدیگر فاصله دهید و این فاصله را تا جایی ادامه ‌دهید که متوجه فشار روی عضلات داخل ران خود شوید. برای لاغر کردن عضلات خارج و داخل ران، مچ بند پا موثر می‌ باشد.

لاغری پا با قیچی افقی

کلام آخر

هدف ما از این مقاله این بود که حرکات و ورزش ‌هایی که به لاغر شدن و تناسب اندام شما کمک می‌ کند را معرفی کنیم. در کل سعی کنید از خوردن غذاهای چرب و ناسالم دوری کنید و تا می‌ توانید خوراکی و مواد غذایی سالم را در برنامه غذایی خود قرار دهید که شامل سبزی، میوه، تخم مرغ، غلات، گوشت و لبنیات کم چرب می ‌شود.