رژیم غذایی هر کسی به نسبت فعالیت های بدنی، سوخت ساز بدن و ترجیحات غذایی می تواند متفاوت باشد. در واقع رژیم لاغری اصولی هر کسی به نسبت ویژگی های فردی وی تنظیم می شود و نمی توان در این مورد یک نسخه برای همه نوشت! ما در این مقاله قصد داریم به صورت کاملا مفصل درباره رژیم لاغری اصولی و علمی صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

✍ جدول دسترسی سریع به مهم ترین عناوین این مطلب

رژیم لاغری اصولی چیست؟

هر نوع برنامه غذایی برای لاغری که در نهایت باعث کاهش وزن شود می تواند یک نوع رژیم لاغری باشد. اما هر برنامه ای یک برنامه اصولی و علمی نیست. در واقع دو نوع برنامه غذایی برای لاغری وجود دارد:

  1. رژیم غذایی اصولی و صحیح
  2. رژیم غذایی غیراصولی و غلط

رژیم لاغری سالم و اصولی رژیمی است که علاوه بر اینکه باعث کاهش وزن می شود در عین حال هیچ خطری برای سلامتی بدن انسان ندارد. چنین رژیمی حتی باعث ارتقاء سلامتی شده و تمرکز اصلی آن روی دریافت مواد مغذی و مورد نیاز بدن است و فرد را از مصرف آنها منع نمی کند.

رژیم لاغری سالم تمامی گروه های مواد غذایی را شامل می شود و فرد آرام آرام و در طول زمان می تواند وزن خود را کم کند. بنابراین با این تفاسیر به این نتیجه می رسیم که برنامه های غذایی که تحت عنوان رژیم لاغری سریع موجود هستند سالم نمی باشند و پیروی از آنها به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

آیا رژیم لاغری سریع یک رژیم لاغری اصولی است؟

رژیم های لاغری سریع مدعی هستند که در مدت زمان کوتاهی می توانند کمک به کاهش وزن زیادی کنند، اما نکته جالب درباره اینگونه رژیم ها این است که به سلامتی افراد توجه چندانی نمی کنند.

تمرکز اینگونه رژیم های غذایی این است که به هر طریق میزان کالری دریافتی را محدود کنند، فعالیت های بدنی را افزایش دهند و روی کالری شماری تاکید ویژه ای دارند. به دلیل اینکه بدن انسان در مدت زمان کوتاهی نمی تواند به این شرایط عادت کند قطعا دچار آسیب خواهد شد، بنابراین رژیم لاغری سریع نمی تواند یک رژیم لاغری اصولی و علمی باشد.

ویژگی های بهترین رژیم لاغری

ویژگی های بهترین رژیم لاغری

همان طور که قبلا هم گفتیم یک رژیم لاغری اصولی و صحیح رژیمی است که تمامی گروه های مواد غذایی را شامل شود و آهسته و آرام آرام به کاهش وزن کمک کند. بنابراین در هر برنامه غذایی این دو اصل رعایت شود می تواند جزء بهترین رژیم های لاغری باشد.

البته متخصصین تغذیه علاوه بر این دو اصل فاکتورهای زیر را نیز جزء ویژگی های بهترین رژیم لاغری در نظر می گیرند:

موفقیت آمیز بودن برنامه ثابت شده باشد

به دنبال یک رژیم غذایی باشید که امتحان خود را پس داده است و تحقیقات زیادی درباره آن انجام شده است.

برای مثال تحقیقات بسیاری درباره انواع رژیم لاغری کم کربوهیدرات انجام گرفته است و دو گروه از افراد در این تحقیق قرار گرفتند که یکی از گروه ها از برنامه غذایی کم کربوهیدرات استفاده می کردند و گروه دیگر از رژیم کم چربی پیروی می کردند.

پس از 12 هفته نتیجه به این شکل بود که گروه کم کربوهیدرات حدود 9-10 کیلو وزن کم کردند اما گروه دیگر تنها حدود 4-5 کیلو وزن کم کردند. این تحقیق نشان دادن که رژیم لاغری کم کربوهیدرات می تواند بسیار نتیجه بخش باشد و فواید دیگری نیز دارد.

باعث کاهش وزن در دراز مدت می شود

همان طور که گفتیم تمامی رژیم های لاغری سریع برای سلامتی بدن انسان مضر هستند. شاید برایتان سوال پیش بیاید چطور بسیاری از افراد با رژیم سریع لاغری توانستند وزن زیادی را کم کنند؟

بله ما منکر این که توسط این گونه رژیم ها می توانید وزن زیادی را کم کنید نیستیم، اما به چه قیمتی؟! اگر حاضر هستید که پس از این رژیم دچار معضلات فراوانی شوید و سلامتی شما به خطر بیفتد، ما حرفی نداریم! البته ممکن است وزنتان پس از مدت زمان کوتاهی نیز به حالت قبلی برگردد!

بدن انسان در برابر تغییرات سریع واکنش نشان می دهد و این تغییرات می تواند سلامتی را به خطر بیندازد. بنابراین با این تفاسیر بهترین رژیم غذایی، رژیمی است که به شما کمک می کند در دراز مدت به وزن دلخواهتان برسید.

متناسب با وضعیت بدنی شماست

شاید شما در فضای وب و فضای مجازی ده ها رژیم غذایی برای لاغری پیدا کنید یا یکی از اطرافیانتان از یک رژیم جواب گرفته باشد، اما آیا تمامی این رژیم ها متناسب با شرایط بدنی شماست؟

قطعا جواب منفی است. قرار نیست هر رژیمی که برای شخص دیگری جوابگو بوده برای شما هم جوابگو باشد و باعث کاهش وزن شما شود. بنابراین بهترین روش لاغری برای هر فردی با فرد دیگری متفاوت است. برای مثال با اینکه رژیم کتوژنیک یک رژیم بسیار عالی است اما برای افرادی که دچار بیماری های قلبی، کلیوی، دیابت نوع دو، کبد و یا زنان باردار و شیرده به هیچ عنوان مناسب نیست.

مصرف مواد غذایی مورد علاقه شما را منع نمی کند

طبق تحقیقاتی که انجام گرفته رژیم های غذایی که افراد را از خوردن اغلب غذاها منع می کنند شکست خورده و یک رژیم اصولی لاغری نمی باشند. به خصوص اگر در لیست غذاهای منع شده مواد غذایی مقوی و مغذی باشند.

البته این تمام ماجرا نیست، این تحقیقات نشان دادند که حتی رژیم های غذایی تضمینی که شما را از خوردن غذاهای مورد علاقه تان بازمی دارند نیز شکست می خورند. البته اینکه خوردن بعضی غذاها در رژیم لاغری محدود شود هیچ مشکلی ندارد اما ممنوع کردن مصرف برخی مواد غذایی کاملا اشتباه است.

رعایت تعادل

منتقدان رژیم لاغری سریع یا نامتعادل، ادعا می‌کنند که چنین رژیم‌ هایی با ممنوع کردن کامل برخی غذاها و حتی گروه‌ های غذایی، خوردن نامتعادل را تشویق می‌ کنند. نمونه ای که آنها تقریباً همیشه به آن اشاره می کنند، رژیم لاغری شوک است. به سختی می توان یک رژیم لاغری اصولی و محبوب پیدا کرد که رژیم گیرندگان را به مصرف انواع غذاها با حجم درست تشویق کند!

عدم تعادل مواد مغذی در انواع مختلف می‌ تواند منجر به افزایش وزن شود و برعکس، چگونگی بهبود تعادل مواد مغذی در یک رژیم لاغری اصولی می ‌تواند کاهش وزن را تسهیل کند.

جیمز لاوال، داروساز و پزشک طبیعی

مصرف غذاهایی با چگالی کالری کم

به تعداد کالری در واحد حجم در یک غذای معین، چگالی کالری یا چگالی انرژی گفته میشود. از آنجایی که آب و فیبر رژیمی دارای کالری نیستند؛ بنابراین غذاهایی که حاوی مقدار زیادی آب یا فیبر هستند، می توانند بسیار خوب و موثر باشند! البته بر عکس آن یعنی غذاهای فرآوری شده از نظر کالری، بسیار متراکم هستند و طبیعتا باید در لیست ممنوعه قرار بگیرند. تحقیقات انجام شده، تمایل افراد به حجم ثابتی از غذا را صرف نظر از تعداد کالری موجود در آن را نشان میدهند. (این یعنی که افراد می توانند از سبزیجات زیاد استفاده کنند و نگران چیزی نباشند!)

فعالیت بدنی روزانه حتما در برنامه باشد

یک رژیم لاغری علاوه بر برنامه غذایی باید شامل فعالیت بدنی و ورزش نیز باشد.

هیچ کدام از وعده های غذایی را حذف نمی کند

هیچ توجیه علمی بر این موضوع که برای لاغری و کاهش وزن باید مصرف یک وعده غذایی حذف شود وجود ندارد. در واقع رژیم لاغری اصولی و صحیح به جای منع کردن مصرف برخی وعده ها به شما توصیه می کند که مصرف برخی مواد غذایی را در وعده های خاصی کم یا محدود کنید.

کلام آخر

رژیم لاغری اصولی و علمی هیچ عجله ای برای کاهش وزن سریع ندارد بنابراین به هیچ عنوان رژیم لاغری سریع مانند رژیم لاغری سوپ کلم و … را قبول ندارد. چرا که اینگونه رژیم های غیراصولی شاید شما را به هدف و لاغری سریع برسانند؛ اما این کاهش وزن دائمی نیست و ممکن است عوارض بسیاری داشته باشند.